Mikonafin Sprey, anti fungal etkinliği olan lokal bir ilaçtır. Yani derinin sınırlı yüzeylerinde meydana gelen mantar enfeksiyonu için kullanılır. Kullanım şekli, mantarın olduğu yere fıs fıs uygulaması şeklindedir. Ayak ve ayak parmak arasındaki mantarlara, kasıkta ve koltuk altında görülen mantarlara, saçkıran olarak bilinen ve saç dökülmesine de sebep olan mantarlara, vücudun çeşitli kıvrım yerlerinde oluşan mantarlara ve yama tarzı derinin herhangi bir yerinde görülen mantarlara karşı etkilidir. Enfeksiyon yapan mantarları etkili bir şekilde öldürür ve kısa sürede mantar enfeksiyonunda iyileşme gözlenir. Bunula birlikte mantar enfeksiyonları sık sık tekrar eden enfeksiyonlardır. Haliyle özellikle tedavi esnasında ve tedavi sonrasında söz konusu bölgeyi temiz tutmak, sık sık havalandırma, nemden katiyyetle korumak, ıslak bırakmamak tekrar etmemesi açısından önemlidir.

Mikonafin Sprey bölgeye uygulanmadan önce bölge temiz olmalı, başka bir krem veya ürün uygulanmamış olmalıdır. Uygulandıktan sonra en az 3 saat ilaç o bölgede durmalı, yıkanmamalıdır. Günde 1 veya 2 kez kullanılır.

Bütün anti mantar ilaçları gibi Mikonafin Spreyin de yan etkileri görece daha fazladır. Özellikle deride tahriş, kaşıntı, soyulma ve pullanma en yaygın görülen yan etkidir. Bunula birlikte uygulanılan bölgede uyuşukluk, kanama belirtisi, şuur bulanıklığı veya daha farklı sistemik bulgularda derhal ilaç uygulanması kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır.

Mikonafin Sprey yüze uygulanmaz. Mikonafin Sprey kullanılmadan önce hastalığınızın mantarlardan kaynaklandığı doktor tarafından kesinleştirilmelidir. Mikonafin Sprey 16 yaşından küçüklere kullanılmaz.

İLACINIZI MUHAKKAK DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANINIZ.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki prospektüsü okuyunuz:

İLAÇ PROSPEKTÜSÜ

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Terbinafin hidroklorür’dür. MIKONAFIN Dermal Sprey, mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. MIKONAFIN, el ve ayak parmak aralarında oluşan atlet ayağı mantar hastalığı (tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları (tinea kruris); saçkıran (Tinea korporis);  derinin kıvrımlı yerlerinde görülen isilik;  tırnak mantarları; deri üzerinde açık veya daha koyu yamalar şeklinde görülen mantar  hastalığı (Tinea versicolor)  tedavisinde kullanılır.

MIKONAFIN DermalSprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mikonafin, mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. Mikonafin‘ i uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. İlacıuyguladıktan sonra herhangi bir kozmetik ürün veya güneş koruyucu kullanmadan önce en az 20 dakika bekleyiniz.
 6. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 7. İlacın uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 8. İlacı uyguladıktan sonra en az 3 saat tedavi edilen cilt bölgesini yıkamayınız.
 9. Tedavi başladıktan sonra 2 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 10. Yüze uygulanmamalıdır.
 11. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 12. •16 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

MIKONAFIN DermalSprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Sprey olarak hazırlanan ilacı, tedavi edilecek yüzeyi ve çevresini ıslatacak şekilde yeterli miktarda püskürterek uygulayınız.  Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacı düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız. Günde bir veya iki kez uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Uygulanan bölgede pullanma veya soyulma, kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.