Dideral 40 mg Tabletin etken maddesi propranolol hidroklorür dür. Propranolol Beta blokorlerin en tipik ilacıdır. Beta blökörler ise vücutta kalbin hızlı ve fazla çalışmasını tetikleyen mekanizmaları bloklayarak kalbin daha yavaş ve kontrollü atmasını sağlar. Bunu biraz daha açalım:

Kalp özellikle stres, heyecan, efor veya feokromatizoma (böbrek üstü bezlerinin tümör vb. nedenlerle aşırı çalışmasına bağlı olarak adrenalin hormonunun fazla salgılanması) gibi durumlarda vücuda daha fazla kan gönderebilmek için daha hızlı ve sert atmaya başlar. Aynı zamanda vücuttaki damarlarda basınç arttırılır ve damar kasılması meydana gelir. Bu durum kısa vadede güzel bir adaptasyon olarak gözükse de sürekli olması durumunda kalbin besin ve oksijen ihtiyacı artar, buna zıt olarak da beslenmesi azalır. Özellikle hipertansiyon, bazı hormonal bozukluklar, ritim bozukluğu gibi durumlarda kalbin bu adaptasyon mekanizması sürekli çalışır bir hale gelmeye başlar. Bu durumda ya kalp kasılma bozukluğu ya da ritim bozukluğu meydana gelebilir. Duruma göre de ciddi sonuçları görülebilir. İşte bu durumu engellemek için, beta blokerler kullanılır ve propranolol bunun en tipik örneğidir.

Dideral 40 mg Tablet, kalp üzerinde etkili sempatik sistemi inhibe ederek kalbin çalışma yükünü azaltır ve kalbi yavaşlatır. Buna paralel olarak yüksek tansiyon, heyecana bağlı ritim bozukluğu, kronik veya tekrarlayan kalp sıkışması , nefes alma güçlüğünün eşlik ettiği kardiyak göğüs ağrısı, kalp krizi sonrası kalbi korumak , strese bağlı kalp atım bozukluklarında kullanılır.

Doz ayarlaması bütün beta blokerlerde olduğu gibi Dideral tablette de çok önemlidir. Doz ayarlaması kesinlikle doktor tarafından yapılmalı ve doktorun söylediği şekilde kullanılmalıdır. Eğer kullandığınız başka bir ilaç veya başka bir rahatsızlığınız varsa muhakkak doktorunuza söyleyin.

Sakın doz aşımı veya tek seferde doz birleştirmesi yapmayın, fazla doz alınması durumunda derhal en yakın acil sağlık merkezine başvurun.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki prospektüsü okuyunuz:

İlaç prospektüsü

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Propranolol hidroklorür’dür. DIDERAL 40 mg Tablet, vücutta doğal olarak bulunan, kalbi ve kan damarlarını etkileyen bazı kimyasal maddelerin (örneğin, adrenalin) etkilerini yavaşlatır ve durdurur.  Böylece kalp atım sayısı azalır, kan basıncı düşer ve kalbin  zorlanması azalır. DIDERAL, yüksek tansiyon;  genelde iyi huylu olan böbrek üstü tümörü, tiroid hormonunun aşırı derecede artması, anksiyeteye  (kaygıya) bağlı kalp ritm bozukluğu ve anksiyetenin kontrolü, güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik durum, kalp krizi sonrasında koruyucu olarak, kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu oluşan ve  nöbetler şeklinde seyreden  göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük durumlarında; vücudun çeşitli bölgelerinde görülen titremelerde ve migrene karşı koruyucu olarak kullanılır.

Dideral 40 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.

DIDERAL, vücutta doğal olarak bulunan, kalbi ve kan damarlarını etkileyen bazı kimyasal maddelerin (örneğin, adrenalin) etkilerini yavaşlatır ve durdurur.

Konjestif kalp yetmezliği, kalp yetmezliği,kalp hastalıkları, kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok durumu, kan dolaşımı problemleri, ellerin ve parmakların soğuğa bağlı olarak hissizleşmesi, genelde iyi huylu olan böbrek üstü tümörü, tiroid bozukluğu, düşük tansiyon, bronşit, amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması), solunum bozuklukları, depresyon, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı ve şeker hastalığı durumlarından herhangi birine sahipseniz DIDERAL‘ i kullanmayınız.

Herhangi bir  ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat öncesi bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı doktorunuza bildiriniz. DIDERAL‘ in alımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

DIDERAL‘ in kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.

Kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.

Düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. Tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.

Tedaviniz süresince alkol almaktan kaçınınız. Alkol DIDERAL‘ in olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.

Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.  Emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Dideral 40 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.

Kalp atışlarında düzensizlik ve yavaşlama,  ellerde ve ayaklarda soğukluk ve karıncalaşma, kabuslar , yorgunluk ve uyuma güçlüğü yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Propranolol hidroklorür İlaç Marka İsmi:  Dideral 40 mg Tablet