Bel fıtığı toplumda oldukça yaygın gözüken ve hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren, çoğu zaman da kronikleşen bir rahatsızlıktır. Tedavisi zor ve meşakkatli, tedaviye uyum ise daha bir güçtür. Bu yazımızda ise, bel fıtığının ameliyatsız tedavi yöntemleri nelerdir, bunları inceleyeceğiz.

Bel fıtığı ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

1) Mezoterapi

Bel fıtığında mezoterapi çok sık kullanılan bir yöntemdir. Özellikle kronikleşen ağrılarda sürekli ağrı kesici kullanımının mide ve böbrek üzerine ciddi zararlı etkileri olması nedeniyle; ağrı kesici, kas gevşetici, lokal kan akımını arttırıcı bazı ilaçlar mikroenjeksiyon yöntemi ile cilt altına verilir ve o bölgede yüksek konsantrasyonda uzun süre kalması sağlanır. Böylelikle hem ilaçların etki süresi ve yeri daha başarılı olur hem de sistemik ilaç kullanımının yan etkilerinden kurtulmuş olunur. Fıtığın yerine ve şiddetine bağlı olmakla birlikte; 6-8 seanslık bir mezoterapi tedavisi ile geçmeyen fıtık ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Cilt altına mikroenjeksiyonlar ile çetili ilaçlar verilir.

2) Akupunktur

Hemen her hastalıkta kullanılan akupunktur, bel fıtığında oldukça yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Akupunktur tedavisi ile, vücudun hem ağrı mekanizması kontrol edilir ve ağrılar hafifletilir, hem de vücudun enerjisi hasarlı bölgeye yönlendirilerek hasarlı diskin onarılması sağlanır. Hastanın klinik tablosuna ve de akupunkturu uygulayan hekime göre değişmekle birlikte genelde 2-8 seans arasında oldukça yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Akupunktur Bel Fıtığında Oldukça Kullanışlıdır

3) Kupa terapi

Özellikle kas iskelet sistemi hastalıklarında sıkça kullanılan kupa terapi, bel fıtığında da sıkça kullanılır. Halk arasında hacamat olarak da bilinen yöntemde, bölgesel olarak kan akımı arttırılmaya ve vücudun kendini iyileştirme mekanizmaları aktifleştirilmeye çalışılır. Aynı zamanda deriye atılan çok küçük kesiler ile bölge göllenmiş ve temizlenemeyen dokular arası sıvı dışarı alınır. Yaklaşık 3 seansta bel fıtığı ağrısında %60 a yakın gerileme görülmesi beklenir.

4) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Bel fıtığının olmazsa olmaz tedavisi fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Özellikle doğru postür ve doğru hareket etmeyi öğrenmek çok önemlidir. Bel fıtığınız için hangi tedaviyi uygularsanız uygulayın, doğru postür ve doğru hareket etmeyi öğrenmek zorundasınız. Bunu öğrenmezseniz er ya da geç bel fıtığınız tekrarlayacaktır.

Yukarıda ifade ettiğimiz tedavilerin hepsi kliniğimizde yapılmaktadır. Detaylı bilgi için telefon veya email aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.